W sobotę 12 października w Żarach odbyło się podsumowanie projektu pn. „Węgiel na Łużycach – promocja tradycji regionalnych na pograniczu polsko-niemieckim”, którym była KONFERENCJA tematyczna o tradycjach węglowych regionu żarskiego i powiatu Görlitz. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 80 osób! Dziękujemy za tak aktywny udział.

W programie konferencji znalazły się interesujące referaty przedstawione przez prelegentów z Polski i Niemiec o sprzęcie i metodach wydobycia węgla brunatnego, tradycjach górniczych na Łużycach, dziejach kopalni węgla brunatnego Przyjaźń Narodów w powiecie żarskim i upadku węgla brunatnego w Krauschwitz i okolicach.

Ponad to przedstawiono prezentacje działalności Park Głazów Narzutowych/ Lausitzer Findlingspark Nochten oraz Stowarzyszenia Bronowice-Nowe Czaple dla tradycji węglowych wraz z filmem przedstawiającym opowieści byłych pracowników kopalni Babina na temat ich pracy w górnictwie.
Następnie uczestnicy konferencji odbyli wyjazd studyjny śladami węgla brunatnego w regionie żarskim (Kunice) i odwiedzili ścieżkę edukacyjną o górnictwie oraz mural o tradycjach węglowych w Mirostowicach Dolnych, które powstały w ramach niniejszego projektu.

W ramach projektu powstał też folder o tradycjach węglowych. Odrębnie zorganizowano cykl warsztatów wykonywania mozaiki z kamienia i malowania po kamieniach. We wrześniu br. odbył się wyjazd studyjny do Parku Głazów Narzutowych w Nochten.

Projekt pn. „Węgiel na Łużycach – promocja tradycji regionalnych na pograniczu polsko-niemieckim” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska– Saksonia 2014-2022 oraz ze środków budżetu państwa.

Share This