Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr zdecydował o dofinansowaniu dwóch nowych projektów Fundacji Natura Polska pod nazwą „Polsko-niemiecka wystawa produktów regionalnych i łużyckich” oraz “Nowe szlaki rowerowe na pograniczu polsko-niemieckim”. Dzięki temu w Parku w Lubomyślu w sobotę 27 czerwca odbędzie się po raz trzeci (tak jak w 2014 i 2017 roku) wystawa regionalnych produktów. Przewidujemy udział około 40 wystawców i bardzo bogaty program pokazów kulinarnych i muzycznych. Będzie można zobaczyć jak wypieka się naturalny chleb na zakwasie, wziąć udział w warsztatach czekolady, skosztować gęsiny i zupy z karpia a także dowiedzieć się jak prawidłowo kisić owoce i warzywa. Tak bogatego programu nie znajdziemy na żadnych dożynkach i tego tupu imprezach. Warto będzie więc przyjechać, aby tego skosztować, spędzić miło czas i zrobić małe zakupy.
Po wystawie zostanie opracowana publikacja z opisem polsko-niemieckich produktów regionalnych. Partnerem projektu jest gmina Neuhausen Spree, co umożliwia nam pozyskanie finansowania do zrealizowania całego przedsięwzięcia.

W ramach drugiego dofinansowanego projektu, będziemy kontynuować rozwój sieci szlaków rowerowych, którą stworzono w ostatnich latach w gminie Żary. Projekt obejmie wykonanie nowego szlaku rowerowego w sąsiedniej gminie Nowogród Bobrzański z możliwością przejazdu i zwiedzaniem byłej fabryki amunicji. Powstanie też koncepcja z proponowaną siecią szlaków w rejonie Nowogrodu oraz publikacja turystyczna z mapą szlaków. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem turystycznym z Forst, będziemy też uczestniczyć dwukrotnie w rajdzie rowerowym w Forst oraz Nowogrodzie Bobrzańskim w kwietniu i maju br.

Dofinansowanie do obu projektów wynosi około 100 tys. zł. i pochodzi z programu współpracy transgranicznej Brandenburgia-Polska i budżetu Państwa.

Udział w działaniach projektowych jest bezpłatny. Zapraszamy!

Share This