#KręciNasRecykling to akcja w której bierzemy udział! Już 13 kwietnia przeprowadzamy akcję sprzątania śmieci przy drodze powiatowej Żary-Lubomyśl. Podczas akcji sprzątamy oraz edukujemy.

Czy kręci cię recykling?

Bez względu na to, czy w najbliższym sezonie planujesz wymianę ogumienia na nowe, czy nie, możesz dołączyć się do drugiej edycji akcji „Kręci nas recykling”. Wiosną 2023 roku odbędzie się już druga edycja imprezy organizowanej przez Oponeo we współpracy z ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim. Celem jest edukacja w zakresie recyklingu oraz utylizacji zużytego ogumienia. Jedną z najważniejszych inicjatyw w jej ramach jest zbiórka opon – zarówno we współpracujących warsztatach, jak i podczas lokalnych akcji sprzątania terenów zielonych. Za każde cztery opony, zebrane między 21 marca a 22 kwietnia, Oponeo posadzi jedno drzewo (w zeszłym roku posadzono za zebrane opony 2872 drzewa). W tym roku dodatkowo wsparcie otrzyma 10 schronisk dla zwierząt w gminach, gdzie zostaną przeprowadzone najlepsze akcje sprzątania.
Szczegółowych informacji dotyczących akcji „Kręci Nas Recykling” udzielają: pomysłodawca i koordynator akcji w Polsce: Dominik Dobrowolski , dominik@cycling-recycling.eu, tel. 697 092 978 oraz Sebastien Nowicki: sebastien.nowicki@oponeo.pl , tel. 511 800 011. Wszystkie tegoroczne akcje będą opisane na stronie: https://www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling

#KręciNasRecykling
#ZmieniamyOtoczenieNaLepsze
#Oponeo
#PSZOK
#RIPOK
#Recykling
#OchronaŚrodowiska
#Ekologia
#DominikDobrowolski
#CyclingRecycling

Porzucone opony zatruwają środowisko!

Co wiemy o recyklingu ogumienia?

Na zlecenie Oponeo w 2022 roku agencja SW Research przeprowadziła badanie sprawdzające „Co Polacy wiedzą o recyklingu opon?”. Jego wyniki jasno wskazują: większość z nas ma świadomość, że niewłaściwe składowanie zużytego ogumienia niesie za sobą jakieś zagrożenie, ale nie wie, jakie. Pozostaje również spora grupa osób, która nadal ignoruje problem.

Czy kiedykolwiek oddałeś zużyte ogumienie do utylizacji?

Odpowiedź twierdzącą na to kluczowe pytanie (badania przeprowadzonego przez Oponeo) udzieliło 87% respondentów. Oznacza to, że aż 13% Polaków nigdy nie oddało opon do utylizacji. Na pozór może wydawać się to niewielki procent. Sytuacja wygląda zgoła inaczej, gdy procenty zamienimy na realne liczby. Dla przykładu, w 2018 roku do obiegu wprowadzono 274 tys. opon. Jeżeli 13% użytkowników nie odda ich do recyklingu po zużyciu, w środowisku pozostanie ponad 35,5 tys. ton ogumienia.

72% z nas wie, że porzucone opony szkodzą. Na pewno?

Jednym z najważniejszych pytań, jakie zadano respondentom to: Czy Twoim zdaniem opony porzucone w środowisku mają na nie wpływ? Chociaż aż 72% badanych odpowiedziało, że zdaje sobie z tego sprawę z zagrożenia, to jedyne 45% z tej grupy miało świadomość, że porzucone ogumienie nie ulega biologicznemu rozkładowi, ale ulega tylko defragmentacji (rozdrobnieniu). Małe kawałeczki rozpadających się opon zamieniają się w mikroplastiki, które kumulują w sobie (szczególnie w środowisku wodnym) dodatkowe zanieczyszczenia, np. metale ciężkie, ropopochodnie, pestycydy, herbicydy i inne toksyny, zamieniając się w małe bomby ekologiczne. W wyniku tego procesu mikroplastiki i zawarte w nich szkodliwe substancje przenikają do gleby i wód gruntowych, są zjadane przez zwierzęta, pochłaniane przez rośliny, zagrażając całej faunie i florze, w tym także człowiekowi.

Czy jest się czego bać? Uwaga na mandat!

Zdecydowana większość, bo aż 55% respondentów nie wie, jakie kary grożą za wyrzucanie opon w nieprzeznaczonych do tego miejscach. Jedynie 17% Polaków ma świadomość, że maksymalny mandat wynosi do 5000 zł!

Prawie 49% ankietowanych nie wie, gdzie oddać stare ogumienie. Osobom, które nigdy nie oddały opon do utylizacji zadano pytanie, dlaczego tego nie robią. Wyniki są zatrważające. 48,6% uczestników badania zadeklarowało, że nie wie, gdzie oddać zużyte ogumienie. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem mamy przynajmniej kilka opcji do wyboru, które są całkowicie bezpłatne. Uwaga, dotyczą one ogumienia do pojazdów o wadze nieprzekraczającej 3,5 tony.

W każdej gminie działalność prowadzą PSZOK-i (Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) lub MPSZOK-i (czyli ich mobilne odpowiedniki). Zasady pozostawiania tego typu odpadów nie są ujednolicone, dlatego warto zadzwonić do lokalnego punktu, aby poznać przyjęte kryteria. Często wymagane jest posiadanie dokumentu potwierdzającego uregulowanie płatności za wywóz śmieci. Niektóre gminy umożliwiają oddanie zużytych opon w ramach wywozu odpadów wielogabarytowych. Nie jest to rozwiązanie powszechne, dlatego polecamy skontaktowanie się z właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędem gminy lub miasta, aby zasięgnąć aktualnych informacji.

Zbiórka opon w słusznej sprawie!

Wulkanizatorzy nie mają obowiązku odbierania zużytego ogumienia. Część warsztatów wprowadza taką usługę, jednak zwykle jest ona dodatkowo płatna. Interesującą propozycję ma dla swoich klientów Oponeo. Każda osoba, która kupi nowy komplet opon na Oponeo.pl z opcją „dostawa i montaż”, a następnie umówi się na usługę w warsztacie oznaczonym zielonym logo kampanii, może bezpłatnie pozostawić zużyty komplet do utylizacji.

Share This