W sobotę i niedzielę (5-6 października) 2024 w Olszyńcu i Kadłubii (gmina Żary) kontynuowaliśmy realizację projektu pn. „Cmentarz – obszar historyczno-kulturowy i jego przyszłe turystyczne wykorzystanie na pograniczu polsko-niemieckim”. Dzięki temu można było zrealizować dwie kolejne AKCJE porządkowania byłych cmentarzy ewangelickich w tych miejscowościach. Wzięło w nich udział ponad 40 osób w tym 10 osobowa grupa przyjechała specjalnie z Niemiec (m.in. członkowie stowarzyszenia Landsmannschaft Schlesien Landesverband Sachsen – Schlesische Lausitz e.V.).

Mimo przelotnych dość silnych opadów deszczu, udało się usunąć drobne zakrzaczenia i zwykłe śmieci, wyczyścić ponad 20 tablic nagrobnych a wiele z nich wyrównać. Część z nich była też klejona. Wszystkim osobom które wzięły udział w akcji należą się słowa uznania za pełne zaangażowanie. Wszyscy byli świadomi tego po co biorą udział w akcji i każdy wiedział co do niego należy. Szlachetne, potrzebne i symboliczne. Dziękujemy!

Partnerzy projektu (Fundacja Natura Polska i Stowarzyszenie Guesa z Goerlitz) kontynuują transgraniczną regionalną inicjatywę, mającą na celu otoczenie opieką starych cmentarzy ewangelickich, czego efektem będzie prezentacja miejsc atrakcyjnych turystycznie. Stare cmentarze ewangelickie stanowią dziedzictwo kulturowe regionu, które współczesne pokolenie otrzymało w spadku po poprzednich pokoleniach. Są częścią historii tej ziemi i ludzi, którzy tu żyli. Realizując projekt chcemy wspierać lokalny model rozwoju turystycznej funkcji cmentarza.

W ramach projektu realizowanych jest szereg działań na rzecz ochrony i opieki nad historycznymi cmentarzami pogranicza polsko-saksońskiego w tym: 3 akcje porządkowania cmentarzy, wyjazd studyjny do Niemiec celem prezentacji dobrych praktyk przy zarządzaniu cmentarzami (kwiecień 2024), publikacje (folder o starych nekropoliach i mapa prezentująca te miejsca w regionie), elementy informacyjne a także koncepcja porządkowania cmentarzy z rekomendacjami dla ich odnowy. Podsumowaniem projektu będzie konferencja (09 listopada w Żarach) związana z tematyką projektu i interesującymi prelekcjami na temat działań dla odnowy i porządkowania cmentarzy oraz turystycznej funkcji cmentarza.

Projekt pn. „Cmentarz – obszar historyczno-kulturowy i jego przyszłe turystyczne wykorzystanie na pograniczu polsko-niemieckim” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Polska– Saksonia 2021-2027 oraz ze środków budżetu państwa.

Share This