W sobotę 9 listopada 2024 w Żarach (Folwark Zamkowy) odbyła się KONFERENCJA podsumowująca realizację projektu pn. „Cmentarz – obszar historyczno-kulturowy i jego przyszłe turystyczne wykorzystanie na pograniczu polsko-niemieckim”. Uczestniczyło w niej blisko 60 osób z czego blisko połowa z Niemiec. Obecny był także z nami Czesław Fiedorowicz – Prezes Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr. Na spotkaniu przedstawiono szczegółowo wszystkie działania projektu oraz interesujące prelekcje na temat działań dla odnowy i porządkowania cmentarzy oraz turystycznej funkcji cmentarza. Pierwsza z prezentacji dotyczyła turystyki lokalnej na cmentarzach pogranicza niemiecko-polskiego na przykładzie cmentarza centralnego w Szczecinie, którą przygotowała Joanna Olszowska przewodnik miejski w Szczecinie. Kolejną była prezentacja pn. „Doświadczenia w zarządzaniu i opiece nad historycznymi cmentarzami w Niemczech”

– Evelyn Mühle Städtische Friedhofsverwaltung Görlitz, „Zabytki na nekropoliach pogranicza polsko-niemieckiego” – dr Rafał Szymczak a ostatnią prelekcją były „Dobre praktyki przy porządkowaniu historycznych cmentarzy” – Angelika Nolberczak Fundacja Anna z Gostkowa, właścicielka prywatnego cmentarza. Wszystkie prezentacje zamieszczone są na stronie internetowej projektu www.c-f.com.pl Znajdują się tam także inne materiały projektowe. W drugiej części konferencji zorganizowano wyjazd studyjny na cmentarz w Olszyńcu i jego zwiedzanie.

Działania projektowe były możliwe dzięki aktywnemu włączeniu się mieszkańców pogranicza polsko-saksońskiego w tym organizacji pozarządowych takich jak: PTTK w Żarach, Sołectwa Surowa, Kadłubia i Olszyniec, Stowarzyszenia Guesa z Goerlitz oraz członków stowarzyszenia Landsmannschaft Schlesien Landesverband Sachsen – Schlesische Lausitz e.V.
Partnerzy projektu (Fundacja Natura Polska i Stowarzyszenie Guesa z Goerlitz) kontynuują transgraniczną regionalną inicjatywę, mającą na celu otoczenie opieką starych cmentarzy ewangelickich, czego efektem jest prezentacja miejsc atrakcyjnych turystycznie. Stare cmentarze ewangelickie stanowią dziedzictwo kulturowe regionu, które współczesne pokolenie otrzymało w spadku po poprzednich pokoleniach. Są częścią historii tej ziemi i ludzi, którzy tu żyli. Realizując projekt chcieliśmy wspierać lokalny model rozwoju turystycznej funkcji cmentarza.

W ramach projektu realizowanych było szereg działań na rzecz ochrony i opieki nad historycznymi cmentarzami pogranicza polsko-saksońskiego w tym: 3 akcje porządkowania cmentarzy, wyjazd studyjny do Niemiec celem prezentacji dobrych praktyk przy zarządzaniu cmentarzami (kwiecień 2024), publikacje (folder o starych nekropoliach i mapa prezentująca te miejsca w regionie), elementy informacyjne (tablice turystyczne) a także koncepcja porządkowania cmentarzy z rekomendacjami dla ich odnowy.

Celem głównym projektu było wzmocnienie i intensyfikacja współpracy transgranicznej przez wzmocnienie świadomości mieszkańców regionu o wspólnej historii.

Projekt pn. „Cmentarz – obszar historyczno-kulturowy i jego przyszłe turystyczne wykorzystanie na pograniczu polsko-niemieckim” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Polska– Saksonia 2021-2027 oraz ze środków budżetu państwa.

Share This