W dniach 10-12 stycznia 2025 odbyło się w Wojcieszycach koło Jeleniej Góry, polsko-niemieckie SEMINARIUM – Doświadczenia we współpracy organizacji pozarządowych na polsko-saksońskim pograniczu, realizowane w ramach projektu pn. „10 lat doświadczeń dla współpracy sektora NGO na polsko-saksońskim pograniczu”. Uczestnicy i uczestniczki z obu krajów spotkali się w hotelu KYRIAD, KARKONOSZE, gdzie przez 2 dni wysłuchali różnych przykładów działań i dobrych praktyk organizacji pozarządowych realizujących projekty o charakterze lokalnym. Na początku zaprezentowano efekty niniejszego projektu, którego realizatorem była Fundacja Natura Polska. Następnie partner projektu – Stowarzyszenie Güsa e.V. Görlitz zaprezentowało: Transgraniczną sieć pracy socjalnej. Kolejne prezentacje obejmowały: „SLK i CSB – ponad 30 lat zaangażowania we współpracę polsko-niemiecką” – Christlich-Soziales Bildungswerk e.V., Dobre praktyki we współpracy polsko-niemieckiej młodzieży – Klub KARATE Kontra Żary, Działalność społeczna w mieście Kowary – Stowarzyszenie Miłośników Kowar, Lokalne inicjatywy w mieście Jasień – Stowarzyszenie Jasieniaki, Międzynarodowe Centrum Spotkań St. Marienthal i jego działalność, Helpton- innowacyjna metoda na wypracowanie mini kampanii społecznych, ale nie tylko, Jak działają efektywne podmioty ekonomii społecznej – przykłady inicjatyw społeczno-biznesowych z terenu całej Europy, O ekonomii współdzielenia na przykładzie współdzielni i akcji meble dla NGO, Działalność Stowarzyszenia Second Attempt e.V. z Görlitz i oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Podczas pierwszego dnia obecny na spotkaniu Czesław Fiedorowicz – Prezes Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr z Gubina zainspirował uczestników i uczestniczki tematyką zacieśnienia relacji sąsiedzkich prezentując własne przemyślenia na poprawę tych relacji pod hasłem .”RAZEM SILNIEJSI”.
Podczas Seminarium był też czas na wspólne zwiedzanie regionu w tym odwiedziny Pałacu Staniszów i Góry Witosza.
Podczas wydarzenia trwało wspólne sieciowanie i rozmowy o współpracy.
Styczniowe Seminarium było jednym z wielu działań podsumowujących 10 letnią współpracę pomiędzy Fundacją Natura Polska a Stowarzyszeniem Güsa e.V. z Görlitz. W ramach projektu w czerwcu i grudniu ubiegłego roku odbyły się wyjazdy studyjne w Polsce i Niemczech, podczas których poznawano wspólny transgraniczny region. Ponad to w kilku miejscowościach pokazywana była plenerowa WYSTAWA prezentująca dobre praktyki i wspólne projekty.
Celem projektu jest wzmocnienie i intensyfikacja współpracy transgranicznej poprzez pokazanie, że współpraca transgraniczna jest szansą na rozwój działalności organizacji pozarządowych położonych przy granicy niemiecko-polskiej. Partnerzy podzielili się tą wiedzą prezentując dobre praktyki współpracy, które obejmowały różne dziedziny życia społecznego jak dziedzictwo kulturowe, ochronę klimatu, kulturę i współpracę na pograniczu Niemiec i Polski.
Projekt pn. „10 lat doświadczeń dla współpracy sektora NGO na polsko-saksońskim pograniczu” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Polska-Saksonia 2021-2027