TRANSGEA – Transgraniczna współpraca w zakresie lokalnych działań adaptacyjnych do zmian klimatu /TRANSGEA – Grenzüberschreitende Zusammenarbeit im Bereich der lokalen Anpassungsmaßnahmen an den Klimawandel
Beneficjent wiodący:
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy Oddział we Wrocławiu Zakład Badań Regionalnych | www.imgw.pl
Partnerzy projektu:
P2 GÜSA e.V. | www.guesaev-goerlitz.jimdo.com
P3 SAPOS GmbH | www.sapos-goerlitz.de
P4 Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” | www.zielonaakcja.pl
P5 Fundacja Natura Polska | www.naturapolska.eu
Opis projektu:
Podjęta inicjatywa 5 partnerów z Polski i Saksonii w zakresie transgranicznej współpracy na rzecz lokalnych działań adaptacyjnych do zmian klimatu przyczyni się do wypracowania wspólnego podejścia metodycznego do oceny wrażliwości obszaru transgranicznego. Przez wrażliwość rozumiany jest stopień, w jakim dany obszar reaguje na zachodzące zmiany klimatu. Przeprowadzenie oceny wrażliwości obejmie analizę wybranych czynników klimatycznych. W wyniku tych prac powstanie mapa wrażliwości, na której podstawie powstanie katalog działań adaptacyjnych, dostosowanych do zróżnicowanej wrażliwości obszaru transgranicznego. Wynikiem działań w projekcie i uzupełnienie wcześniej wspomnianych produktów będzie stanowił i poradnik dla samorządowców „Jak przygotować gminę na zmiany klimatu?”. Rezultatem projektu będzie również intensyfikacja współpracy z wybranymi gminami poprzez cykl szkoleń i debat poświęconych zmianom klimatu, do których materiały zostaną przygotowane przez IMGW-PIB. W ramach projektu zostaną również przeprowadzone prelekcje edukacyjne dla młodzieży szkolnej i seniorów, w których IMGW-PIB weźmie udział i przygotuje materiały, lecz nie będzie odpowiedzialny za to zadanie.
Ponadto partnerzy projektu zrealizują i zaprezentują działania mikroadaptacji stanowiących przykład, jak w sposób prosty i przy stosunków niskich nakładach finansowych społeczność lokalna może podjąć inicjatywę przeciwdziałania negatywnym skutkom obserwowanych i spodziewanych zmian klimatu.
Głównym celem projektu jest przygotowanie regionu transgranicznego Polski i Saksonii do nadchodzących zmian klimatu na poziomie lokalnym poprzez koordynację współpracy w dziedzinie ekologii pomiędzy instytucjami oraz społeczeństwem.
Wyznaczono 3 cele szczegółowe projektu:
1. Przygotowanie transgranicznych propozycji adaptacji do zmian klimatu.
2. Koordynacja i intensyfikacja współpracy instytucjonalnej wspierającej rozwój kompetencji w zakresie transgranicznych działań adaptacyjnych do zmian klimatu.
3. Kształtowanie postaw proekologicznych mieszkańców regionu przygranicznego związanych ze skutkami zmian klimatu.
Okres realizacji: 01.07.2018 – 30.06.2020
Wartość projektu: 433.535,63 €
Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 85 %
Kierownik projektu: dr inż. Mariusz Adynkiewicz-Piragas
Kierownik organizacyjny Projektu: dr Iwona Zdralewicz