Wyniki działań studyjnych zostały wykorzystane w trakcie wizytacji obiektów naturalnych i pogórniczych na trasie geoturystycznej „Dawna kopalnia Babina” w geoparku UNESCO Łuk Mużakowa, w okolicy Łęknicy. Uczestnicy warsztatów zapoznali się ze sposobem geoturystycznego zagospodarowania i wykorzystania krajobrazu pogórniczego.
Warsztaty były organizowane w ramach projektu dofinansowanego przez Euroregion Nysa.
Celem projektu jest wzmocnienie i intensyfikacja współpracy transgranicznej poprzez przedstawienie i społeczną promocję działań, przyczyniających się do rozwoju turystyki regionu w obszarze polsko-niemieckiego geoparku Łuk Mużakowa. Jednym z elementów projektu jest prezentacja tych działań poprzez pokazanie dotychczasowych dokonań (historii geoparku i działalności różnych podmiotów) oraz wyzwań na przyszłość.
W ramach projektu realizowane są: wyjazd studyjny w obszarze Geoparku w Niemczech, warsztaty geologiczne dla uczniów szkół, historyczna wystawa plenerowa, film-reportaż o dotychczasowych dokonaniach i działalności w Geoparku oraz dedykowane materiały promocyjne dla turystów. Podsumowaniem projektu będzie konferencja w Łęknicy związana z tematyką projektu i interesującymi prelekcjami na temat historii Geoparku połączona z wycieczką studyjną, którą zaplanowano w dniach 20-21 września 2024.
Projekt realizowany jest przez Fundację Natura Polska, Stowarzyszenie Geopark Łuk Mużakowa i partnera z Niemiec – Lausitzer Findlingspark Nochten.
Projekt pn. „Turystyka w transgranicznym geoparku UNESCO Łuk Mużakowa – historia i nowe wyzwania” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Polska-Saksonia 2021-2027