Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr zdecydował o dofinansowaniu nowego projektu Fundacji Natura Polska pod nazwą „Polsko-niemiecki szlak kamiennych drogowskazów”. Inicjatorzy projektu dostrzegli, że na polsko-niemieckim pograniczu znajduje się nieznana szerzej atrakcja turystyczna, jaką są poniemieckie kamienne drogowskazy. Kiedyś wskazywały one drogę, wyznaczały rejon łowiecki, upamiętniały tragedie, ale stanowią także ślad, który chcieli pozostawić po sobie ludzie. Mają one teraz wartość poznawczą. W kilku miejscowościach te kamienne pamiątki przeszłości są jedynym magnesem, który może przyciągnąć turystów.

W ramach projektu zostaną zrealizowane: publikacja z mapą prezentująca lokalizację drogowskazów oraz strona internetowa poświęcona drogowskazom w obszarze Euroregionu. Odrębnie zostaną zorganizowane polsko-niemieckie wycieczki rowerowe, dzięki czemu uczestnicy projektu będą mogli spotkać się, żeby poznać wybrany fragment szlaku drogowskazów kamiennych w Polsce oraz inne atrakcje turystyczne Euroregionu (po stronie niemieckiej i polskiej). Pierwsza wycieczka zaplanowana jest na 10 września w Forst przez Zasieki i Brożek do Zelz a druga 08 października z Pietrzykowa przez gminę Jasień i dalej do Drzeniowa w gminie Tuplice, gdzie na trasie znajduje się spora ilość kamiennych drogowskazów. Oprócz tego zostanie wybranych pięć drogowskazów, które zostaną objęte rewitalizacją poprzez ich mechaniczne czyszczenie i odnowienie liternictwa.

Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Region Łużyce z Forst. Dofinansowanie do ww. działań wynosi około 72 tys. zł. i pochodzi z programu współpracy transgranicznej Brandenburgia-Polska i budżetu Państwa.

Informacja o dofinansowanych projektach znajduje się tutaj:

http://euroregion-snb.pl/program/interreg/projekty

Udział w działaniach projektowych jest bezpłatny. Zapraszamy!

Share This