Kolejne spotkanie partnerów w ramach projektu BASCIL współfinansowanym ze środków Interreg Baltic Sea Region obyło się w dniach 6-8 marca 2024 w regionie Saimaa w Finlandii. Saimaa to największe jezioro w Finlandii, gdzie piękna przyroda i wyśmienita kuchnia przyciągają miliony turystów rocznie.

Podczas 3-dniowego spotkania z udziałem 15 partnerów projektu, wymieniliśmy się doświadczeniami, poznaliśmy lokalną ofertę, ale też prezentowaliśmy efekty naszych działań z lokalnymi producentami żywności w regionie lubuskim.
Partnerzy projektu zaprezentowali łącznie 93 pilotażowe firmy z ciekawymi i atrakcyjnymi usługami turystyki kulinarnej. Ekscytującym przykładem z estońskiego regionu pilotażowego Jõgevamaa była firma miodowa Meemeistrid OÜ (Honey Masters), która pokazała swoją pracę nad zdefiniowaniem różnych osób i konkretnych ofert dla nich.

Na początku projektu Bascil, Business Designers z Krinova przeprowadzili kilka warsztatów, podczas których partnerzy projektu poznali praktyczne modele biznesowe i narzędzia wspierające lokalnych producentów żywności w ich własnych regionach. Teraz mogą już zobaczyć wyniki tych warsztatów.

To, co początkowo wydawało się uczestnikom projektu niewygodne i niemożliwe, szybko stało się dla nich naturalnym sposobem pracy – powiedział nam Max Pattara z regionu Krinova.

W programie spotkania znalazły się również wizyty studyjne w lokalnych miejscach kulinarnych i turystycznych, co stanowiło doskonałą okazję do poznania i zainspirowania się lokalnymi przykładami turystyki kulinarnej i smakami regionu Saimaa. Nic dziwnego, że region jeziora Saimaa otrzymał prestiżowy międzynarodowy tytuł Europejskiego Regionu Gastronomicznego 2024.

W kolejnym pakiecie roboczym partnerzy będą nadal rozwijać i promować całe regiony oraz tworzyć wspólne atrakcje z miejscami turystyki kulinarnej. Prace rozpoczną się podczas następnych warsztatów pod koniec maja. W kolejnym kroku partnerzy będą współpracować z innymi zainteresowanymi stronami, takimi jak samorząd lokalny i inwestorzy.

Share This