W sobotę 26 sierpnia 2023 w Szprotawie (Błonia Szprotawskie) odbył się trzeci z czterech – lubuskich PIKNIKÓW KLIMATYCZNYCH w ramach projektu Lubuskie dla Klimatu! Podczas każdego z pikników prezentujemy szereg różnych rozwiązań (prezentacji i warsztatów) związanych z ekologicznym stylem życia.

Na szprotawskim pikniku pokazywaliśmy odnawialne źródła energii, łąki kwietne, zbiorniki na wodę deszczową, promowaliśmy rower jako dobry sposób na problemy w komunikacji lokalnej a także tworzyliśmy domki dla owadów, które cieszą się największym powodzeniem podczas wszystkich wydarzeń. Podczas pikników rozdajemy także woreczki na owoce i warzywa, żeby promować ich wielorazowe wykorzystanie, zamiast tradycyjnych torebek foliowych -jednorazowych.

Podczas rozmów z uczestnikami Pikników Klimatycznych często padają pytania, czym właściwie jest kuchnia zero i less waste oraz jak marnować mniej żywności.

Dzięki prezentacji jednego z wystawców #warsztatyprzeplatanekolorami mogliśmy dowiedzieć się czym właściwie jest kuchnia zero i less waste oraz jak marnować mniej żywności. Przede wszystkim trzeba zacząć od zmiany myślenia.
Niemarnowanie żywności zaczyna się już na etapie planowania zakupów – zaczynajmy od przejrzenia zawartości szafek i lodówki, a więc naszych domowych zapasów.

Kupujmy to, czego naprawdę potrzebujemy, ale też bądźmy gotowi na elastyczne podejście – jeśli np. zaplanowaliśmy faszerowaną żółtą paprykę, a na czerwoną będzie promocja w postaci trzykrotnie niższej ceny – zmiana koloru naprawdę nie ma w tym przypadku olbrzymiego przełożenia na smak. Jeśli ugotujemy czegoś za dużo – od razu po przyrządzeniu i ewentualnym wystudzeniu zapakujmy nadmiar w szczelne pojemniki i schowajmy do lodówki lub zamrażarki.
Wykorzystujmy to, co dotąd wyrzucaliśmy – z liści rzodkiewki czy kalarepy możemy przygotować pesto, liście kalafiora są pyszne jako chipsy, z warzyw z rosołu przyrządźmy sałatkę lub pasztet, a obierki ziemniaków zmieńmy w pyszne chipsy.
Wszystkie pikniki realizujemy na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze (Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich). Patronat nad wydarzeniem objął Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Stanisław Tomczyszyn.
Zapraszamy do udziału w kolejnym pikniku w Żaganiu (16 września) podczas Jarmarku Michała.

Share This